Za rezalne ploščice iz karbidne kovine ali keramike se uporabljajo posebna stružna orodja – držala. Na držalu imamo poseben sistem za vpetje stružne ploščice. Sistem največkrat omogoča tudi enostavno obračanje stružne ploščice. Katero stružno držalo pa izbrati je odvisno od vaše trenutne obdelave.
Stružna držala
Za rezalne ploščice iz karbidne kovine ali keramike se uporabljajo posebna stružna orodja – držala za struženje. Na držalu imamo poseben sistem za vpetje stružne ploščice. Sistem največkrat omogoča tudi enostavno obračanje stružne ploščice. Držala so po DIN 4984 deljena glede na osnovno obliko rezalne (trikotnik, kvadrat, romb …) kot tudi po njihovi geometrični razporeditvi ter kaj bomo z nožem odrezovali.
Po DIN 4985 obstajajo tudi kratka držala orodij, ki imajo manjše dimenzije in tako vpenjenje na manjšem prostoru.
Vsako držalo ima določeno oznako, ki vam povej različne podatke s katerimi razpolagate in izbirate način struženja. Oznake na držalih označujejo način vpetja, obliko, velikost stružne ploščice, vpadni kot, kot tudi velikost držala.
OZNAČEVANJE ORODNIH DRŽAL
Oznaka držala po standardu DIN 4983 vsebuje:
•način pritrjevanja
•osnovne oblike rezalne ploščice
•oblike držala in pozicija glavnega rezalnega roba
•prosti kot rezalne ploščice
•desni ali levi način dela
•dimenzije in odstopanja
Pri zunanjem stružnem orodju si pomagajte s spodnjo sliko. Na njej je vidno kaj točno katera oznaka pomeni. Podobno je tudi pri notranjih stružnih držalih.
KAKO IZBEREMO STRUŽNO DRŽALO?
1. Vrsta držala
Prva črka kode se nanaša na material, iz katerega je izdelana vrtalna palica, in na to, ali je trden ali ima zmogljivost hladilne tekočine. Če je to ‘S’ (kot zgoraj), to pomeni, da je narejeno iz jekla, ki je idealno za dolgočasne namene za splošno uporabo ali za tiste, ki imajo omejen proračun. Če je “A”, pomeni, da je izdelan iz jekla, vendar z votlo izvrtino, ki omogoča prehod hladilne tekočine.
Če se črtna koda vrtanja začne s “C”, to pomeni, da je izdelana iz karbida, ki je dražji, vendar je karbid bolj tog od jekla in lahko pomaga odpraviti kakršne koli vibracije, s čimer zagotavlja boljšo končno obdelavo površine.
2. Premer palice
Ta je dokaj preprosta. Naslednji del ISO kode je samo premer stebla (v mm). Torej v zgornjem primeru je premer te palice 12 mm. To je pomembno vedeti, da lahko:
a) Uskladite ga s pravim držalom/tušem orodja.
b) Razumeti, kakšna je vaša najmanjša velikost izvrtine.
3. Dolžina palice
Naslednja črka v kodi predstavlja celotno dolžino palice (od konca stebla do vrha vložka), ki za razliko od premera ni predstavljena s številko. Na desni je celoten seznam črk in njihove ustrezne dolžine.
4. Način vpenjanja ploščice
Obstaja 5 različnih načinov vpenjanja. Vse to se lahko razlikuje glede na uporabljeno ploščico ali obliko orodja. Imajo tudi različne stopnje togosti/vpenjalne sile. Katere vrste so na voljo in kako se vpenjajo, si oglejte spodnji grafikon legend:
5. Vstavite obliko
Ta del kode nosilca se vedno ujema s prvo črko ploščice, ki mu ustreza. Obstajajo majhni kazalci, katera črka je za katero obliko, vendar le ohlapno temeljijo na bolj priljubljenih oblikah, zato se jih ne bi smeli držati ves čas, kot so S = kvadratni vložek, T = trikotni vložek in R = okrogel Vstavite, vendar to je približno tako daleč, kot je preprosto, glejte spodnji grafikon legend za vse oblike vstavljanja in njihove kote:
6. Kot stružnega držala
Nato imamo kot stružnega držal, ki je znan tudi kot pristopni kot vložka, ki se bo razlikoval glede na orodje in slog ploščice. Na desni je celoten seznam kod in pristopnih kotov.
7. Prosti kot pod stružno ploščico
Sedma črka kode ploščice, ki določa reliefni (ali zračni) kot vložka, se ujema tudi z 2. črko vložka, ki mu ustreza. Na voljo so različni zračni koti, ki so vsi prikazani spodaj:
8. Vrsta smeri držala
Eden najpomembnejših vidikov vašega držala orodja je orientacija – ali je levo, desno ali nevtralno (centrirano). S temi možnostmi lahko režete v več smereh. Na desni stran si oglejte vizualni prikaz vrst ročnih orodij za struženje.
9. Dolžina rezalnega roba
Ta zadnji del kode prepozna dolžino rezalnega roba ploščice, ki se uporablja v orodju. Torej, če upoštevamo primer na vrhu članka, ima na koncu 12, kar pomeni 12 mm dolžino rezalnega roba. Te številke se bodo ujemale tudi s prvima dvema števkama, ki sta uporabljeni v vložku. Poznavanje kod vam torej ne pomaga le pri samih držalih orodja, ampak vam pomaga najti tudi ploščice, ki vam ustrezajo. Na desni je grafikon, ki prikazuje različne rezalne robove, ki jih ima vsak vložek, in na podlagi česa temeljijo dolžine:
Če želite, da za vam pomagamo najdete naše kontakte na https://dolinsek-s.si/o-nas/lokacija-kontakt/ .
Lahko pa si olajšate in izberete obisk tehnologa kar v zavihku Kaj bomo danes počeli?
AKTUALNE NOVOSTI
Bodite seznanjeni z aktualnimi novostmi podjetja Dolinšek-S d.o.o. Tako boste na tekočem z najsodobnejšimi tehnološkimi rešitvami s področja obdelave kovin, ter našo aktualno ponudbo.